Obecny czas stanu epidemii to potrzeba wsparcia pracowników służby zdrowia. Od 20 marca 2020 roku adwokaci udzielają pomocy prawnej pro bono w ramach akcji „Adwokaci służbie zdrowia”. W ten sposób samorząd adwokacki wspiera lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych w tym trudnym dla nich zawodowo czasie. Adwokaci udzielają porad telefonicznie oraz mailowo. Odpowiadają na pytania dotyczące zarówno problemów typowo pracowniczych, związanych z organizacją pracy w placówkach służby zdrowia, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, czasem pracy, wynagrodzeniami, poleceniami służbowymi świadczenia pracy w kontakcie z osobami zakażonymi, skutkami odmowy wykonania takich poleceń, skierowaniami do pracy przy zwalczaniu epidemii na podstawie decyzji wojewody, kierowaniem przez pracodawców na „przymusowe” urlopy wypoczynkowe, ale też opieką nad dziećmi i prawem do zasiłków opiekuńczych czy możliwością pozyskania środków na zakup np. sprzętu do ozonowania do karetki.
Czas akcji nie jest ograniczony, adwokaci będą pomagać, dopóki będzie taka potrzeba. W Izbie Adwokackiej w Lublinie porad udzielają:
– adw. Jakub Abramiuk,
– adw. Małgorzata Banach,
– adw. Rafał Choroszyński,
– adw. Agnieszka Dudzińska,
– adw. Paulina Dylda,
– adw. Anna Kamińska,
– adw. Anna Kapuścińska-Spinelli,
– adw. Jacek Kraczek,
– adw. Olga Krzyżanowska,
– adw. Adam Kwiatkowski,
– adw. Izabela Laurent,
– adw. Agnieszka Michalak,
– adw. Rafał Myć,
– adw. Katarzyna Oleksińska,
– adw. Łukasz Panasiuk,
– adw. Karol Wiktor Peret,
– adw. Adam Selwa,
– adw. Michał Stańczuk,
– adw. Piotr Szpot,
– adw. Bogusław Wróblewski.
Dziękujemy Koleżankom i Kolegom za zaangażowanie w pomoc na rzecz pracowników służby zdrowia‼️
Listę wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi adwokatów znajdą Państwo pod adresem ora.lublin.pl/adwokaci-sluzbie-zdrowia/