Szanowni Państwo,
Cieszymy się, że idea powoływania sekcji praktyków prawa spotkała się z Państwa żywym zainteresowaniem. Ponieważ pojawiło się wiele pytań co do sposobu ich powoływania i funkcjonowania przedstawiamy założenia, które legły u podstaw naszej idei:
- Zgodnie z § 14 ust. 4 Regulaminu organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich „Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 30 członków izby może powołać sekcję. Przedmiotem działania sekcji jest propagowanie i pogłębianie wiedzy oraz doświadczeń zawodowych członków sekcji w określonej dziedzinie prawa. Rada określa zasady funkcjonowania sekcji, powołuje jej władze oraz określa sposób składania sprawozdań”.
- To oznacza, że sekcje mają gromadzić prawników chcących dzielić się wiedzą i doświadczeniem z konkretnej dziedziny prawa, np. sekcja prawa karnego, sekcja prawa zamówień publicznych, sekcja prawa rodzinnego, etc.
- Sekcja jest miejscem samokształcenia adwokatów, pogłębiania wiedzy poprzez wymianę doświadczeń. Nie jest alternatywnym sposobem doskonalenia zawodowego, co oznacza, że spotkania, szkolenia etc. realizuje samodzielnie poprzez swoich członków i zasadniczo bez wynagrodzenia dla wykładowcy/adwokata prowadzącego takie spotkanie. W wyjątkowych wypadkach, po uzgodnieniu z Prezydium ORA, sekcja może uzyskać dofinansowanie do wykładu, prowadzonego przez zewnętrznego wykładowcę.
- Udział w pracach/spotkaniach/wykładach sekcji nie stanowi podstawy do uzyskania punktów szkoleniowych. Nie wykluczamy jednak sytuacji, w której z inicjatywy sekcji zostanie przeprowadzone szkolenie ogólne dla ogółu adwokatów, z którym wówczas będą wiązały się punkty szkoleniowe.
- ORA udostępni członkom sekcji bazę lokalową na potrzeby organizowanych spotkań po uprzednim ustalaniu terminarza. Byłoby rozwiązaniem pożądanym, aby sekcje wcześniej przygotowywały harmonogramy swoich spotkań, w celu ich opublikowania na stronie internetowej ORA, tak aby adwokaci mogli z wyprzedzeniem zaplanować uczestnictwo w spotkaniach.
- W organizowanych przez sekcje spotkaniach mogą brać udział także adwokaci nie będący członkami sekcji. W miarę możliwości oraz zamiarów sekcji spotkania takie mogłyby być transmitowane na platformie Zoom, dla osób zainteresowanych zdalnym w nich udziałem.
- Powołanie sekcji obejmuje kilka etapów. W pierwszej kolejności musi pojawić się inicjator/grupa inicjatywna, która organizuje spotkanie założycielskie. Wprawdzie zgodnie z Regulaminem sekcję powołuje się na wniosek 30 osób, jednakże deklarujemy, że ORA powoła, z własnej inicjatywy, sekcje, które będą gromadziły min. 10 osób. W tym celu inicjatorzy przedkładają do ORA wniosek wraz z listą członków sekcji (lista z podpisami), nazwą sekcji, propozycją jej prezydium (co najmniej przewodniczący).
- Nie widzimy przeszkód, aby ta sama osoba uczestniczyła jako członek wielu sekcji.
- W następstwie wniosku ORA powoła uchwałą sekcję oraz jej prezydium określając zgodnie z Regulaminem także sposób składania sprawozdań z jej prac.
- Najprawdopodobniej w pierwszym okresie powołamy sekcje na okres jednego roku, a jeżeli ta formuła się sprawdzi z pewnością przedłużymy ich funkcjonowanie.
Zachęcamy Państwa do tej formy samoorganizacji i samodoskonalenia. Czekamy na Wasze inicjatywy.
Pozdrawiam
adw. Krzysztof Sokołowski
Zastępca Sekretarza ORA w Lublinie