Odsłonięcie tablicy upamiętniającej adw. St. Kalinowskiego

W dniu 9 września 2019 r. w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pierwszego bombardowania miasta. Przedstawiciele władz Lublina i województwa lubelskiego złożyli wieńce okolicznościowe przy budynku Ratusza, który był jednym z celów niemieckiego nalotu, na mogile mieszkańców Lublina poległych we wrześniu 1939 r. oraz przy pomniku poety Józefa Czechowicza, który zginął w czasie tego bombardowania.

Z tej okazji w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie im. Hieronima Łopacińskiego odbyła się konferencja pt. „Lublin we wrześniu 1939 roku. W 80. rocznicę obrony miasta” pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka. Współorganizatorem spotkania była Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie.

Konferencja rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej adw. Stanisławowi Kalinowskiemu, dziekanowi Rady Adwokackiej w Lublinie w latach 1938-1939, 1944- 1948. Staraniem mecenasa Kalinowskiego i Władysława Woydy – dyrektora Muzeum Lubelskiego, dokładnie w dniu 09. września 1939 r., ukryte zostały w budynku obecnej Biblioteki, a ówczesnego Muzeum Lubelskiego, dwa obrazy Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Piotra Skargi”. W tym dniu obrazy zostały przywiezione do Lublina z warszawskiej „Zachęty” i przechowane w naszym mieście do 1944 r. Pomimo, że Niemcy wyznaczyli wysoką nagrodę finansową za informacje o przechowywaniu „Bitwy pod Grunwaldem”, nikt nie wyjawił miejsca jego ukrycia.

W czasie konferencji zostały wygłoszone referaty o międzywojennej historii Lublina, obronie miasta w kampanii wrześniowej. Jednym z referentów był także Rafał Kalinowski, wnuk Stanisława, którego wystąpienie zatytułowane było „Adwokat Stanisław Kalinowski a Instytut Lubelski i obrazy Matejki”.

Warto dodać, że tablica poświęcona adw. Stanisławowi Kalinowskiemu umieszczona jest na „Szlaku Znanych Lublinian”.

adw. Seweryna Sajna, rzecznik prasowy ORA w Lublinie

Udostępnij:

Podobne informacje w kategorii:

Pomoc prawna dla pracowników służby zdrowia

Obecny czas stanu epidemii to potrzeba wsparcia pracowników służby zdrowia. Od 20 marca 2020 roku adwokaci udzielają pomocy prawnej pro bono w ramach akcji „Adwokaci służbie zdrowia”. W ten sposób samorząd adwokacki wspiera lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych w tym trudnym dla nich zawodowo czasie. Adwokaci udzielają porad telefonicznie oraz mailowo. Odpowiadają na pytania dotyczące zarówno problemów typowo pracowniczych, związanych z organizacją pracy w placówkach służby zdrowia, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, czasem pracy, wynagrodzeniami, poleceniami służbowymi świadczenia pracy w kontakcie z osobami zakażonymi, skutkami odmowy wykonania takich poleceń, skierowaniami do pracy przy zwalczaniu epidemii na podstawie decyzji wojewody, kierowaniem przez pracodawców na „przymusowe” urlopy wypoczynkowe, ale też opieką nad dziećmi i prawem do zasiłków opiekuńczych czy możliwością pozyskania środków na zakup np. sprzętu do ozonowania do karetki.

Czas akcji nie jest ograniczony, adwokaci będą pomagać, dopóki będzie taka potrzeba. W Izbie Adwokackiej w Lublinie porad udzielają:
- adw. Jakub Abramiuk,
- adw. Małgorzata Banach,
- adw. Rafał Choroszyński,
- adw. Agnieszka Dudzińska,
- adw. Paulina Dylda,
- adw. Anna Kamińska,
- adw. Anna Kapuścińska-Spinelli,
- adw. Jacek Kraczek,
- adw. Olga Krzyżanowska,
- adw. Adam Kwiatkowski,
- adw. Izabela Laurent,
- adw. Agnieszka Michalak,
- adw. Rafał Myć,
- adw. Katarzyna Oleksińska,
- adw. Łukasz Panasiuk,
- adw. Karol Wiktor Peret,
- adw. Adam Selwa,
- adw. Michał Stańczuk,
- adw. Piotr Szpot,
- adw. Bogusław Wróblewski.

Dziękujemy Koleżankom i Kolegom za zaangażowanie w pomoc na rzecz pracowników służby zdrowia‼️

Listę wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi adwokatów znajdą Państwo pod adresem ora.lublin.pl/adwokaci-sluzbie-zdrowia/

Udostępnij: